Mame Arcade Cabinet

Koordynator projektu: Łukasz Zdziechowski
Zespół:
Opis:

Celem projektu było stworzenie maszyny do gier wideo w oparciu o wolne oprogramowanie oraz umiejętności członków Koła. Miała to być wierna kopia urządzeń konstruowanych na przełomie lat 80/90 XX wieku. Na ile nam to wyszło, oceńcie sami. 🙂

Nasza maszyna stoi w holu, po lewej stronie od wejścia głównego. Wygląda jak automat do gier arcade. Po uruchomieniu pojawia się ekran startowy. Następnie użytkownik wybiera grę za pomocą wbudowanych kontrolerów. Automat umożliwia rozgrywkę dla dwóch osób jednocześnie. W czasie bezczynności urządzenie wyświetla reklamy oraz zaprogramowane komunikaty.

W obudowie z płyt MDF zainstalowaliśmy komputer, telewizor, kontrolery oraz głośniki. Do konstrukcji użyliśmy telewizora kineskopowego o przekątnej 21 cali. Dodatkowo zamontowaliśmy parę głośników komputerowych dla lepszej realizacji dźwięku. Docelowo szafa zostanie oklejona folią z nadrukiem oraz zaopatrzona w neon LED – do zrobienia.

Wykorzystaliśmy komputer poprzedniej generacji o parametrach równoważnych Pentium IV oraz 512MB pamięci RAM. Do budowy kontrolerów użyliśmy gamepadów firmy Sony, produkowanych dla konsol Playstation oraz Playstation 2. Urządzenia sterujące zostały od podstaw zaprojektowane i zbudowane przez członków Koła.

Bazą dla całego urządzenia jest system Puppy Linux Arcade. Jest to system o niewielkich wymaganiach sprzętowych. Posiada standardowo zainstalowane emulatory umożliwiające uruchamianie programów napisanych na autentyczne szafy Arcade oraz 8-bitowe konsole do gier.

Zapraszamy do zabawy!